Версія для людей з порушеннями зору
Версія для людей з порушеннями зору

Де можна отримати безоплатну допомогу сім’ям, дітям та молоді столиці

Де можна отримати безоплатну допомогу сім’ям, дітям та молоді столиці

Безоплатні соціальні послуги надаються у столиці мережею центрів соціальних служб (далі-ЦСС) м. Києва, куди входить Київський міський центр соціальних служб (далі-КМЦСС), районні центри соціальних служб (далі-РЦСС).

Київський міський центр соціальних служб є закладом, що здійснює методичне забезпечення соціальної роботи, надання соціальних послуг, організує навчання з питань проведення соціальної роботи, надання соціальних послуг.

КМЦСС підпорядкований Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Адреса: м. Київ-057, вул. Олександра Довженка, 2 (метро «Шулявська») телефон: 044-458-27-67; сайт: https://kmcss.kyiv.ua/; [email protected]

Графік роботи: Пн.-Чт. 9:00-18:00, Пт. 9:00-17:45; Сб.-Нд. за окремим графіком.

Більше інформації про діяльність мережі Центрів соціальних служб м. Києва та послуги на інформаційних носіях у соціальних мережах:

Qr-код з посиланням

Районні у м. Києві центри соціальних служб

Надають соціальні послуги відповідно до Державних стандартів соціальних послуг консультування, інформування, соціальна профілактика, соціальна адаптація, кризове (екстрене) втручання, представництво інтересів, посередництво (медіація), а також соціального супроводу сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах; соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування щодо:

  • здійснення оцінки потреб сім’ї /особи та її дитини;
  • консультування з питань соціального захисту населення та отримання пільг і можливостей;
  • залучення до соціокультурних заходів;
  • допомоги в подоланні родинної кризи;
  • налагодження стосунків із дитиною, іншими членами сім’ї;
  • консультування з питань залежностей та співзалежностей;
  • розірвання пут нечесних «роботодавців» (ідентифікація ситуації торгівлі людьми);
  • допомоги в подоланні проблем внаслідок соціально-небезпечних хвороб (ВІЛ, гепатит, туберкульоз);
  • сприяння в отриманні інших соціальних послуг і консультацій фахівців відповідно до запиту.

Також надаються послуги в разі потреби:

  • внутрішньо переміщеним особам з іншої області України, які потребують підтримки в Києві;
  • ветеранам, військовослужбовцям або членам їхніх сімей, членам сімей загиблих Захисників та Захисниць, зниклих безвісти за особливих обставин чи тих, хто перебуває в полоні;
  • сім’ям, у яких проживає особа/дитина з інвалідністю, та які потребують допомоги й підтримки;
  • багатодітним родинам, які шукають додаткові ресурси;
  • людям, які перебувають у конфлікті із законом;
  • людям, що не знають, який у них соціальний статус, і не можуть ідентифікувати соціальну проблему, але їхня родина не може вирішити ситуацію без фахової підтримки.

Окрім цього, мережа центрів соціальних служб м. Києва консультує та пропонує навчання кандидатам у прийомні батьки, батьки-вихователі, усиновителі та патронатні вихователі для дітей, які потребують розміщення у сімейні форми виховання.

Як прийняти дитину в сім’ю?

Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання. Форми влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ю: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ). Також є оплачувана соціальна послуга – сімейний патронат і безоплатна послуга-наставництво.

Консультування щодо створення та функціонування ПС/ДБСТ, оформлення опіки/піклування, усиновлення, патронату та наставництва, навчання на курсах щодо виховання, взаємодії з дитиною-сиротою, дитиною, позбавленої батьківського піклування:

Київський міський центр соціальних служб – вул. Олександра Довженка, 2, кім. 28-Б, тел.: 044-456-13-24. Також інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати в Службі у справах дітей та сім’ї КМДА за тел.: 044-484-05-25.

Прийомна сім’я – це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Порядок прийому дітей в сім’ї встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 565 від 26 квітня 2002 року «Про затвердження Положення про прийомну сім’ю». Ті, хто прийняв дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані діти – прийомними дітьми.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. На виховання і спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, беруть батьки. Діти перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання – до 23 років або до закінчення навчання.

Центри соціальних служб столиці здійснюють соціальне супроводження прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу. Київський міський центр соціальних служб системно проводить навчання з підвищення батьківської компетентності.

Опіка та піклування встановлюється над дітьми, які залишилися без батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14-річного віку, а піклування – над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка та піклування оформлюється переважно родичами дитини.

У Києві постійно відбувається пошук та навчання кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки – вихователі дитячих будинків сімейного типу. Київський міський центр соціальних служб проводить курси навчання з теми «Підготовка кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни та піклувальники», за результатами яких потенційні кандидати (особи та подружні пари) в сімейні форми виховання мають ухвалити усвідомлене рішення щодо прийняття дитини в сім’ю, отримують довідки про проходження курсу підготовки та рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Якщо ви мешканець Києва і хочете прийняти дитину в сім’ю, створивши прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, оформити опіку чи піклування або всиновити дитину, ви маєте пройти навчання (курс підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі в Київському міському центрі соціальних служб за адресою: м. Київ, вул. Олександра Довженка, 2, кім. 28-Б, тел.: 044-456-13-24.

Усиновлення (або удочеріння) – влаштування в сім’ї дітей, які залишилися без піклування рідних батьків. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 Сімейного Кодексу України. Згідно із сімейним законодавством України усиновлення допускається щодо неповнолітніх дітей – і тільки (винятково) в їхніх інтересах. При влаштуванні дитини враховуються етнічне походження, релігійна й культурна приналежність, рідна мова, можливість забезпечення наступності у вихованні та освіті.

Сімейний патронат – комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд та виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин та/або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та визначення форми її влаштування. Патронатний вихователь – це працівник уповноваженого закладу (Центру соціальних служб або служби у справах дітей та сім’ї), який на договірній основі з органом опіки та піклування здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їхнє життя та здоров’я під час перебування.

Дізнатися детальну інформацію можна в Службі у справах дітей та сім’ї КМДА за тел.: 044-484-05-25.

Наставництво – добровільна безоплатна діяльність наставника з надання дитині, яка проживає в закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, іншому закладі для дітей, індивідуальної підтримки та допомоги, насамперед у підготовці до самостійного життя (відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»). Консультування щодо різних аспектів наставництва (завдання наставництва, вимоги до кандидата в наставники, надання інформації щодо необхідних документів тощо); навчання кандидатів у наставники: Київський міський центр соціальних служб: вул. Олександра Довженка, 2, кім. 28-Б, тел.: 044-456-13-24.

Також інформацію щодо сімейних форм виховання, патронату та наставництва можна отримати в районних центрах соціальних служб.

Якщо у Вас виникли технічні питання або побажання з приводу доопрацювання Єдиного веб-порталу м. Києва, то зверніться, будь ласка, до служби технічної підтримки за номером: (044) 366-80-13 або напишіть на електронну пошту [email protected]